Manyatonetre nedir

Başlatan admin, Şub 26, 2023, 08:16 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

admin

Manyetometre

Manyetometre, manyetik nesnelerin manyetiklik seviyelerini belirleyebilmek için geliştirilmiş bir ölçü aletidir. Manyetometre ile ölçümü yapılan elektriksel manyetik alanın miktarına verilen isim GAUSS'tur. Gaus yasası olarak isimlendirilir. Manyetiklik, manyetik nesnelerin fiziksel büyüklüklerine bağlı değildir. Küçük nesneler büyük nesnelere kıyasla daha fazla manyetik olabilirler.

Manyetometre sensörleri 1-2-3 eksenli yapılarda üretilmiştir. Manyetometre sensörleri farklı yapı ve hassasiyette üretilmiştir. Günümüzde en çok pusula sensörleri yaygın kullanıma sahiptir. Pusula sensörlerinin hassasiyeti düşüktür. Kullanıcı manyetometre sensörü ile define avcılığı yapmayı düşünüyorsa bu işler için tasarlanmış profesyonel manyetometre sensörlerinden faydalanmalıdır.

Manyetometre ile define avcılığı, sıradan metal dedektör cihazlarına kıyasla çok daha başarılıdır. Manyetometre dedektör diye adlandırılan cihazlar profesyonel ekiplerin tercihen kullandıkları sistemler içerisindedir. Manyetometre dedektör, manyetik özelliğe sahip nesneyi manyetiklik seviyesi yüksek ise 20 metreye toprak altı derinliklerinden tespit edebilmektedir. Sıradan metal dedektörleri bu derinliklere asla ulaşamazlar.

Manyetometre sensörerinin kullanıldığı bir diğer alan da savaş gemileridir. Askeri alanlar için geliştirilen özel sensörler vasıtası ile deniz altı araçları 80 – 100 metre derinlikten tespit edebilmektedir. Bir diğer alan da uçaklarda kullanımıdır. Gökyüzündeki manyetik alan yoğunlukları uçuş için elverişlimi değil mi? Diye tespit yapılabilmektedir.

Manyetometre dedektör:
Metal dedektörlerine kıyasla çok daha küçük arama başlığına sahiptir, hafif ve ergonomiktir.
Sıradan dedektörlere kıyasla manyetik özellik gösteren metalleri çok daha derinden algılayabilir.
Bu cihazlar, çok az güç tüketimine sahiptir.
Manyetik nesneler manyetikliği ile doğru orantılı olarak manyetik etki yaparlar. Manyetiklik nesnenin büyüklüğüne bağlı değildir. Manyetiklik, manyetik nesnenin cinsi ile ilgilidir. Manyetik etki cisim üzerinde uzun yıllarca muhafaza edilir. Manyetik etkiye sahip nesne geçen zaman ile doğru orantılı olarak manyetik özelliğini kaybetmeye devam eder. Fakat bu çok uzun yıllar alır. Manyetik alan algılayıcı sensörler ile manyetik nesneler tespit edilebilmektedir.

Efe

Hocam selamlar internette bir çok manyetometre ve gradyometre cihazı örnekleri var. Yerli cihaz ve yabancı cihazlar var. Bir manyetometre ya da gradyometre de ne önemlidir? Hangi cihazı tercih etmeliyiz?

admin

Şub 28, 2023, 02:44 ÖS #2 Son düzenlenme: Mar 06, 2023, 03:28 ÖS admin Sebep: Test
Yeraltı görüntüleme sistemlerinde manyetometre ve gradyometre profesyonel sistemlerdir. Yurt dışında uçak helikopter ve dron gibi hızlı hareket edebilen geniş alanları taramak için uygun sistemler kullanılmaktadır. Hassas sistemler ile doğru ve tutarlı sonuçlar alınmakta. Potasyum sensörler kullanılıyor.


MANYETOMETRE.jpg

Ertuğrul

Manyetometre ve gradyometre gibi cihazların tam olarak nasıl çalıştığını anlatabilmek gerekiyor. Bu cihazlar dünyanın doğal manyetik alanlarının değerlerini artırıp azaltıcı etkilerin incelenmesi için geliştirilmiş. Manyetik olan yer ya da nesne dünyanın doğal manyetik değerlerini etkiliyor, artırıp azaltabiliyor. Bu değerler bu tip cihazlar ile tespit ediliyor.


Manyetometre ve gradyometre cihazları defineciler için harika imkanlar sunar. mezar, lahit, tünel, tümülüs gibi yerlerin tespiti için birebirdir.

Ümit

Mar 02, 2023, 05:36 ÖS #4 Son düzenlenme: Mar 05, 2023, 01:02 ÖÖ admin
Manyetometre ve gradyometre cihazlarında farklı özellik ve hassasiyetlere sahip sensörler kullanılmaktadır. Bunlara bir kaç örnek vermek gerekirse FLC100, GY511, HMC5886 ve en iyisi potasyum sensör, ya da sezyum sensör gibi. Definecilikte potasyum sensör ve sezyum sensörün dışındakiler hiç bir işe yaramıyor malesef. özellikle fiyat kalite bakımından potasyum sensörler çok iyi. Manyetik alandaki değişimin yüzbin de birine hassas.

görüntüleme programlarına gelirsek voxler ve Visualizer 3D Studio ve power pulse v5.0 gibi çeşitli programlar mevcut. Kolay kullanım ve düzgün tutarlı 3d çekimler power pulse de alınabilmekte.

Eğer bir manyetometre aldıysanız lütfen içerisindeki sensörlere bakın flc100 ya da gy511 ya da hmc5886 varsa boşa uğraşmayın bir şey bulamazsınız.

Efe

Mar 02, 2023, 05:49 ÖS #5 Son düzenlenme: Mar 04, 2023, 10:31 ÖS admin
Hocam selamlar, Manyetometre, gradyometre gibi yeraltı görüntüleme cihazları hakkında vermiş olduğunuz açıklayıcı ve net bilgiler için çok teşekkür ederim. Zatı muhterem bir firmadan alınan bir gradyometre ile çekimler yaptık geçen gün. Açılmış yerlere denedik yolda denedik köprüde denedik fakat nafile hiç bir sonuç alamadık. Cihazı masaya koyduk hiç kıpırdatmadan beş ayrı çekim yaptık. Hepsi birbirinden farklı malesef. Yaktın bizi Ankara firması.  :o

Buuraya resim gelecek

admin