PULSE INDUCTION VE VLF DEDEKTÖR BOBİNLERİ

Başlatan admin, Şub 27, 2023, 04:50 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

admin

Şub 27, 2023, 04:50 ÖS Son düzenlenme: Tem 27, 2023, 07:59 ÖS admin
Metal dedektörleri, metal nesneleri tespit etmek için yaygın olarak kullanılan elektronik cihazlardır. Bu cihazlar, arkeoloji, madencilik, güvenlik, hazine avcılığı ve hobi amaçlı kullanımlar için popülerdir. Metal dedektörünün çalışmasındaki temel bileşenlerden biri olan bobin sargısı, manyetik alan üreterek metal nesnelerin tespit edilmesini sağlar. Bu makalede, metal dedektörü bobin sargısının nasıl yapılacağını adım adım açıklayacağız.

Bobin Sargısının Temel Çalışma Prensibi
Metal dedektörü bobin sargısı, temel olarak manyetik indüksiyon ilkesine dayanan bir elektromanyetik bileşendir. Bobin sargısına geçen elektrik akımı, bobin etrafında bir manyetik alan oluşturur. Metal nesneler bu manyetik alanla etkileşime girer ve bir geri dönüş sinyali üreterek dedektörün alarm vermesine neden olur. Bu nedenle, doğru bir bobin sargısı yapmak, dedektörün hassasiyetini ve performansını etkileyen kritik bir adımdır.

Gerekli Malzemeler
Bobin sargısını yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

Bakır teller: En yaygın kullanılan malzeme, iyi iletken özelliği nedeniyle bakır tellerdir.
Manyetik bir çubuk veya plastik boru: Bobin şeklini verecek çubuğu veya boruyu kullanabilirsiniz.
İzolasyon bandı: Bakır telleri birleştirmek ve izole etmek için kullanılır.
Lityum pil veya 9V pil: Bobin sargısına güç sağlamak için pil gereklidir.
Lehim ve lehim tabancası: Bakır telleri birleştirmek için kullanılır.
Tornavida ve diğer basit el aletleri.
Adım Adım Bobin Sargısı Yapımı
Adım 1: Manyetik çubuğu veya plastik boruyu seçin. Çubuğun veya borunun uzunluğu, dedektörünüzün boyutuna ve tasarımına bağlı olarak değişebilir.

Adım 2: Bakır telini çubuğun etrafına sıkıca sarın. Sarma işlemi sırasında telleri birbirine temas ettirmeden düzgünce yerleştirmeye dikkat edin.

Adım 3: Bobin sargısını tamamladıktan sonra, bakır telleri izole edin. Tellerin temas ettiği bölgeleri izolasyon bandıyla kaplayarak sargıyı koruyun.

Adım 4: Bobin sargısının her iki ucuna da bakır teller bağlayın. Bu telleri pilin (+) ve (-) kutuplarına bağlayarak bobin sargısına güç sağlayın.

Adım 5: Metal dedektörünüzün ana gövdesine bobin sargısını bağlayın ve bağlantıları güvenli bir şekilde yapın.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Bobin sargısı yaparken, telleri sıkıca ve düzgünce sarmanız önemlidir. Gevşek veya düzensiz sargılar, dedektörün performansını olumsuz etkileyebilir.

Bakır telleri izole etmek, tellerin temasını önlemek ve sargının dayanıklılığını artırmak için kritik bir adımdır.

Bobin sargısı yaparken dikkatli olun ve telleri yaralamaktan veya kazara kırmaktan kaçının.

Sonuç

Kendi metal dedektörü bobin sargınızı yapmak, hobi amaçlı bir metal dedektörü yapma projenize heyecan katabilir. Bu basit adımları takip ederek, temel bir metal dedektörü bobin sargısı oluşturabilir ve kendi dedektörünüzü geliştirmeye başlayabilirsiniz. Ancak, unutmayın ki profesyonel ve yüksek performanslı metal dedektörleri için uzmanlara danışmak daha uygun olacaktır.